назад

Еріх Марія Ремарк - людина, яка сперечається з війною

 

До 125-річчя від дня народження   

 

"Це тільки спроба розповісти про покоління, яке погубила війна,

про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів".

 

Е. М. Ремарк

 

 

Ці слова Еріх Марія Ремарк написав у передмові легендарного роману «На Західному Фронті без змін», і саме вони можуть повністю охарактеризувати його життя. Після закінчення Першої світової війни він прожив понад 50 років, але так і не зміг оговтатися. Усе його життя – лише невтішна спроба знову знайти сенс, який забрала Вона.

 

Еріх Марія Ремарк увійшов в історію як автор чесних, відвертих і безкомпромісних книг про війну. 22 червня виповнюється 125 років від дня його народження. На честь пам'ятної дати ми звернулися до основних віх творчості великого письменника.

 

Німецький письменник, мабуть, один з найвідоміших пацифістів у літературі. Він належить до представників тих майстрів пера, що пройшли страхіття Першої світової війни й побачили мирне життя зовсім не таким, яким воно здавалося на фронті. Смерть, страх, несправедливість, пережитий досвід назавжди закарбувалися не лише в пам’яті цих письменників, а й на сторінках їхніх творів. Ремаркові ж вдалося особливо просто й водночас глибоко описати, про що насправді говорять і думають в окопах звичайні солдати.

 

В кожному літературному герої є частинка автора. Якщо поглянути на персонажів Ремарка — це часто авантюрні заручники обставин, які знаходять вихід з лабіринту життя, навіть якщо кінцевим результатом є смерть. А смерть присутня чи не в кожному з його романів. Хоча це і не дивно, вона супроводжує кожну людину від народження. Період, в який жив Еріх-Марія був наповнений війнами, кризами, смерть в той час як ніколи зривала джек-пот.

 

Цінною рисою творів Ремарка є його здатність передати таке почуття, як “любов”, не дивлячись на війну, хворобу, вік або соціальне становище.

 

 

        

 

Наскільки ви цінуєте те, що маєте? Романи Ремарка нагадують, що ми не вічні, що процеси, які з нами відбуваються, теж мають свій фініш. Речі, яким ми приділяємо багато уваги та власних зусиль часто є другорядними або ж зовсім не потрібними. Деякі його герої кожен день проживають як останній, як щораз нове життя завдовжки в 24 години. Дуже корисна риса для сучасних людей, які у всьому інформаційному бруді не в змозі знайти себе і розставити пріоритети. Еріх-Марія Ремарк допоможе вам в цьому.

 

Іноді, дочитавши ще одну книжку, думки з'являються знову і знову. Саме такою і повинна бути література, пробуджуючою, як холодний душ, джерелом для роздумів. Не конкретними відповідями, а спонуканням до пошуків відповідей.

 

Читаючи котрийсь з романів автора, не робіть поспішних висновків про твір. В деяких з них ловиш себе на думці, що перша половина книжки є не дуже цікавою, але вона готує вас до кульмінації, основної сюжетної думки, яка не відпускає до останньої сторінки і навіть далі. Теми, підняті Ремарком, є такими, що лежать в основі повноцінного усвідомлення світу та багатьох процесів, що відбуваються в ньому. І, що цікаво, тут поєднуються зовнішні процеси людства, які обертаються навколо історичного періоду життя автора, та внутрішні процеси людської особистості. Любов, смерть, творчість, дружба, стосунки, сила волі — це ті ключові поняття, що неодмінно впливають на формування нас з вами як людей розумних, як людей розуміючих, свідомих. В цьому скарб Ремарка.

            

                         

 

ТВОРИ ЕРІХА МАРІЇ РЕМАРКА

 

Творчий шлях Еріха Марії Ремарка і цікавий, і по-своєму драматичний, і, звичайно, дуже надихаючий для письменників. Річ у тім, що Ремарк зовсім не з першої своєї книжки здобув популярність, а один з його головних романів, "На Західному фронті без змін", і зовсім був відкинутий великим видавцем, який вирішив, що в Німеччині ніхто не купуватиме книжку, яка рефлексує над жахами війни, яка тільки-но відгриміла. Згодом, як водиться, видавець «рвав на собі волосся» і каявся в тому, що зробив найбільшу професійну помилку.

 

Утім, Ремарк все-таки зміг домогтися публікації "Західного фронту", пообіцявши видавцю, що якщо роман буде погано продаватися, він відшкодує витрати власним коштом. Книга стала сенсацією, за перший рік продали понад півтора мільйона примірників. Згодом її переклали 36 мовами і неодноразово екранізували. І саме цю книгу нацисти гітлерівської Німеччини потім демонстративно спалювали на площах.

 

Навіщо читати книги Ремарка по порядку? Щоб простежити, як теми, заявлені ним у перших книжках, зріли, міцніли і знаходили продовження в пізніших речах. Війна і батьківщина, сором і совість, жага до життя і прагнення душі полюбити кого-небудь навіть у найважчих умовах. А ще почуття самотності та пошук тихої гавані, яку можна назвати домом - ось про що книги Ремарка.

 

Книги Ремарка за роками публікації:

 

v "Притулок мрій" ("Мансарда снів") (1920)

v "Станція на горизонті" (1928)

v "На Західному фронті без змін" (1929)

v "Повернення" (1931)

v "Три товариші" (1936)

v "Люби ближнього твого" (1941)

v "Тріумфальна арка" (1945)

v "Іскра життя" (1952)

v "Час жити і час помирати" (1954)

v "Чорний обеліск" (1956)

v "Життя у позику" (1961)

v "Ніч у Лісабоні" (1962)

v "Тіні в раю" (1971)

v "Гем" (1998)

v "Земля обітована" (1998)

 

Зверніть, будь ласка, увагу на те, що це неповна бібліографія Ремарка. До переліку не увійшли есе та оповідання письменника. А ще ж є сценарій до фільму "Останній акт", п'єса "Остання зупинка" і зібрані в одній збірці листи до Марлен Дітріх, які самі по собі можна читати як літературний твір. Тож навіть якщо ви прочитали всі книги Ремарка, вам, імовірно, ще належить відкрити інші грані його літературного таланту.

 

 

 

 

 

 

 

 

Перший роман Ремарка. Мешканці "Притулку Мрій" - будинку талановитого художника і композитора Фріца - далекі від труднощів реального життя. Серця героїв наповнені першим коханням і надіями на прекрасне майбутнє. Але все змінюється зі смертю Фріца. Чи зуміють молоді люди пережити смерть свого друга і прийняти його ставлення до життя і мистецтва?  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ранній роман Ремарка, в якому тільки намічаються основні теми, що згодом стали ключовими в його творчості. Автогонщики - кумири публіки та світських красунь - живуть на адреналіні та заробляють великі гроші, ризикуючи собою. Але шоломи "королів автоперегонів" приховують втомлені обличчя представників "загубленого покоління", які так і не змогли оговтатися від кошмару Першої світової...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М. На Західному фронті без змін.Харків : КСД, 2017. – 240 с.

 

«На Західному фронті без змін» або «На Заході без змін» — антивоєнний роман Еріха Марії Ремарка, виданий 1929 р. У передмові до нього автор говорить: «Ця книга — не викриття і не сповідь. Це лише спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів».

Тема людини, яка попри всі жахи війни не втратила здатності до справжнього кохання і дружби, — одна з провідних у творчості Ремарка. Пройшовши через окопи, виживши на полях Першої світової, молодь шукає себе в новому світі, де немає смертей, не вибухають гранати та не гинуть бойові побратими. У їхніх серцях палає й веде вперед невгасимий вогонь — жага до життя.

Пауль Боймер і його однокласники потрапили в окопи зі шкільної лави. Зазирнувши у сталеві очі війни, ці хлопчаки не можуть повірити, що колись вона скінчиться, що настане мирне життя. Чи знайдуть у ньому опалені боями юнаки своє місце? Та це буде потім, а нині… нині на Західному фронті без змін.

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Повернення. – Харків : КСД, 2022. – 288 с.

 

Вони повернулися з війни. Вони вижили. І тепер треба жити далі. Звичайний солдат німецької армії Ернст Біркгольц та його товариші мають звикати до мирного світу. Покалічені війною, з ампутованими кінцівками та деформованими душами, вони розуміють: усе, що було важливим колись, втратило значення. Попри страх, безнадію, самотність колишні солдати намагаються шукати новий сенс життя. Але не в кожного буде шанс почати все спочатку. Так, вони повернулися з війни. Та чи закінчилася вона для них остаточно?..

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Три товариші. Чорний обеліск. Харків : КСД, 2021. – 416 с.

 

Часи, коли народитися, не обирають. Життя героїв Ремарка, як і його самого, припало на лихоліття. Війна, що ламає долі, втрата ілюзій, еміграція, хиткість та безнадія... Але, незважаючи на будь-які випробування, люди не втрачають ані мужності, ані внутрішньої сили та залишаються спроможними на самопожертву, справжню дружбу та велике кохання...

Один з найкращих світових романів про справжню дружбу і велике кохання... Війна обпекла душі людей, і рани ще не загоїлися. Але все можна подолати, коли поруч є два товариші і кохана. Найвідоміший твір Ремарка — мабуть, найкрасивіша історія людських почуттів.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Люби ближнього твого. – Харків : КСД, 2023. – 416 с.

 

Історія двох незнайомців, що розділили одну долю - долю біженців. Наївний молодий Людвіг Карен та цинік Йозеф Штайнер змушені тікати з нацистської Німеччини. Вони більше не мають ні батьківщини, ні минулого, ні майбутнього. Є тільки "тут" і "зараз". Людвіг потрапляє в тюрму через відсутність документів на проживання. Саме тут доля зводить його зі Штайнером, який стане наставником для наївного молодого хлопця. Його провідником у тяжке та непросте життя емігранта. Доля готує їм чимало випробувань. Вони блукатимуть самотні та зневірені передвоєнною Європою, переслідувані страхом, голодом та злиднями. Війна відібрала у цих двох усе. Залишила тільки право зостатися людьми. Та право любити. Але чи стане їм на це сил? Бо війна не лишає в серці нічого, крім пустки, ненависті та… надії.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Тріумфальна арка. – Харків : КСД, 2018. – 480 с.

 

Франція, 1939 рік. Світ на порозі Другої світової війни. Людвіг — один з тих, хто вже відчув жорстокість нацистів: він пройшов тортури гестапівців, концтабір, утратив кохану. Рятуючись, чоловік тікає до Франції та змінює ім’я. Відтепер він хірург-біженець Равік. Митарства та злидні емігрантської долі лягають на плечі чоловіка. Одного разу він зустрічає Джоан Маду, актрису з Італії. Вона так само, як і Равік, самотня й загублена в цьому холодному світі. Лиха година поєднує їхні душі, а кохання, яке спалахує між ними, стає гірким від сліз…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Іскра життя. – Харків : КСД, 2021. – 384 с.

 

«Дивно, як змінюється сприйняття, коли з’являється надія...» Березень 1945-го. Концтабір Меллерн вважається дуже гуманним: тут немає газових камер. Але щоденно смерть від голоду, знущань, хвороб забирає сотні тих, у кого замість імен — лише номер. Відчайдушне передчуття скорого звільнення об’єднує змучених мешканців Малого табору. Вижити повинен хоч хтось. Аби не забути. Аби розповісти правду. Аби знайти сили розпочати все наново, пам’ятаючи про ті іскри життя, які згасли назавжди...

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Час жити і час помирати. – Харків : КСД, 2022. – 400 с.

 

Вражаючий роман Еріха Марії Ремарка, який розповідає про життя на фронті та відносини між людьми під час воєнних подій. Роман переносить читача у часи Другої світової війни, де головний герой Ернст Гребер повертається зі Східного фронту у своє рідне місто, яке зруйноване від бомбардування. Зустрівши Елізабет, Ернст знаходить у неї співчуття і порозуміння. Ці двоє людей відчувають, що їхнє кохання має обмаль часу, адже вони живуть у світі, де кожна мить може стати останньою. Ремарк передає душевний стан героїв і вдало показує, які почуття виникають у людей, що змушені переживати війну.

 

Автор створює неповторний образ людства, яке бореться за своє життя та кохання. Роман викликає сум, тугу і меланхолію у читачів, але також дає надію на те, що любов і гуманізм завжди перемагають у тяжкі часи. "Час жити і час помирати" - це відчутна та зворушлива історія про кохання та життя в умовах війни. Ремарк показує, що навіть у найбільш складних ситуаціях людина може знайти натхнення та силу для життя і любові. 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Чорний обеліск. – Харків : КСД, 2023. – 448 с.

 

Роман, який в художньому сенсі є логічним продовженням романів «На Західному фронті без змін» та «Повернення»

Німеччина 1920-х років. Шалена інфляція, хиткість і страх перед майбутнім... Людвіг, ветеран Першої світової, продає надгробки та підробляє органістом у психіатричній лікарні. Там він знайомиться з дівчиною, яка страждає на роздвоєння особистості. Між ними спалахує кохання... У цьому божевільному світі Ізабелла здається єдиною нормальною людиною...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Життя у позику. – Харків : КСД, 2021. – 288 с.

 

Війна далеку позаду. Але життя тих, кого вона зачепила своїми смертельними пазурами, понівечене. Молода бельгійка Ліліан в минулому знала лише голод, втечу, переховування від нацистів, а тепер повільно згасає від туберкульозу. Її життя — це перегони зі смертю. Дівчина хоче прожити решту своїх днів повноцінно, відчути смак справжньої свободи, зазнати щастя, навіть залишившись тільки епізодом у житті коханого чоловіка. Однак доля вирішує по-своєму…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Ніч у Лісабоні. – Харків : КСД, 2020. – 288 с.

 

«Життя коротке… Але що ж робить його таким? Усвідомлення того, що воно коротке…»

 

Врятуватися, втекти з Європи якомога далі від нацистів! Їхня остання надія — пароплав до Америки. Але знайти квитки на нього майже неможливо… Дивний незнайомець готовий віддати власні — в обмін на те, що його вислухають. Попереду ніч, сповнена вина й довгих розмов про життя, націю, втрату та справжнє кохання під час війни…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремарк Е. М.  Тіні в раю. – Харків : КСД, 2020. – 464 с.

 

Багатьом біженцям Америка здавалася землею обітованою, де немає ні війни, ні злиднів. Журналіст Роберт Росс два роки переховувався від нацистів у Брюссельському музеї. Тепер він може вдихнути на вільні груди. Та де взяти сили, щоб почати життя наново? Роберт не один. Він бачить долі інших біженців. Лікарі, торговці картинами, манекенниці, актори — усі вони по-своєму намагаються впоратися з тим болем, що лишила по собі війна. Хтось топить горе в алкоголі, хтось кидається в роботу. Одні продовжують боротьбу з останніх сил. Інші складають зброю. Різні люди, об’єднані тавром «вигнанці», спустошені тугою за власним минулим та втомлені пошуком. Чи віднайдуть вони своє місце в цьому потрощеному світі?..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Роман "Гем" є спробою Ремарка проникнути в психологію вільної жінки. Гем подорожує по світу в пошуках вражень і пристрастей... Розкіш вищого світу і екзотика найдальших куточків Південно-Східної Азії, погоні і вбивства... Читачеві відкриється дуже незвичний Ремарк.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Останній роман Еріха Марії Ремарка. Можливо - найбільший.

Можливо - найсильніший.

Можливо - найтрагічніший...

"Можливо" - тому що роман не був закінчений: смерть Ремарка у 1970 році обірвала роботу над ним.

В архіві письменника залишилися три редакції твору і начерки фіналу, на підставі яких була підготовлена посмертна публікація. У Німеччині "Обітована земля" вийшла у 1998 році.

 

 

Використано матеріали з відкритих джерел мережі Інтернет.

 

 

 

 

 

 

Ще більше цікавої інформації ви знайдете у бібліографічному покажчику «Людина, яка сперечається з війною»Переглянути повний текст видання ви можете у Електронній бібліотеці Національного транспортного університету. 

 

 

Виставку підготувала:

 

Зав. відділом ІТ та КЗ Рассказова В. А.