08-05-2020

КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ ТА ПАМ'ЯТНИХ ДАТ

 

ДНІ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 і 9 травня днями пам’яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення та святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один з цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам другої світової війни.
Ми пишаємося тим, що народи наших країн внесли вирішальний внесок у досягнення перемоги і спасіння людства від нацистського поневолення. Віддаємо належне тій величезній ролі, яку відіграли у розгромі фашизму всі держави антигітлерівської коаліції. Багато десятків мільйонів людей віддали свої життя в ім’я досягнення Перемоги.
 
Сьогодні ми схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто загинув на полях битв і в таборах смерті, в містах і селах. Всі ми в неоплатному боргу перед полеглими у справедливій боротьбі за свободу і гідність людини. Віддаємо данину глибокої поваги ветеранам Другої світової війни.


07-05-2020

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

 

ЦИТАТИ У НАУКОВІЙ СТАТТІ: ПОРАДИ ЯК ПРАВИЛЬНО ЇХ ОФОРМЛЮВАТИ

Неодноразово автору повертають наукову роботу через неправильне її оформлення, і часто це стосується саме упорядкування цитат.

Оформлення цитат в науковій роботі впливає не тільки на сам процес публікації статті, а й на авторитет вчених. Періодично, в науковому співтоваристві виникають конфлікти, пов'язані з плагіатом у наукових роботах, що викликає активну увагу до цього питання і підвищує вимоги до оформлення. 

Плагіат абсолютно не підтримується дослідницьким співтовариством і, щоб його уникнути, потрібно обов'язково дотримуватися усіх правил.

Переглянувши розділ сайту "Науковцям / Цитування та посилання" Ви дізнаєтесь як потрібно структурувати контекстні запозичення, щоб робота гарантовано пройшла суворе рецензування до міжнародних баз даних Scopus і Web of Science.

 04-05-2020

ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ

 

4 травня 1113 року на Київський Великокняжий престол вступив Володимир Мономах, один з найвидатніших діячів древньої Русі. У 1113 році помер Святополк, і з його смертю в місті почалося повстання простого люду. Причини смути полягали у фінансовій політиці влади: народ був незадоволений грабіжницькими відсотками лихварів, яким вони повинні були щорічно виплачувати набагато більше взятої в борг суми. Іншою причиною були спекуляції з хлібом і сіллю. Хоча вдова Святополка по його смерті роздала щедру милостиню, запобігти заворушенням не вдалося. Люди стали грабувати двори представників княжої адміністрації, лихварів, в місті міг виникнути хаос. Тоді київська верхівка запросила на князювання Володимира Мономаха. Спочатку він відмовився, це означало порушення встановленого їм самим порядку, коли кожен з князів правил у своїй вотчині. Але до князя послали повторно і сказали, що якщо Володимир не прийде, то в Києві постраждає вдова Святополка, будуть розграбовані будинки бояр і монастирі. Володимир погодився і швидко навів в місті порядок.

 

4 травня 1655 року в Падуї народився Бартоломео Крістофорі, італійський майстер-виробник клавесинів, якого прийнято вважати винахідником фортепіано.

 

4 травня 1715 року в Парижі виготовлена перша складана парасолька. Фабрикант Маріус створив більш компактну модель і замінив шовковий матеріал щільною тканиною. Нововведення припало до душі парижанам. Спочатку парасолька захищала від сонця. Як укриття від дощу її вперше застосував англієць Джонас Хенвей в 1750 році. Перший патент на неї отримав Бред Філліпс в 1969 році.

Докладніше

 

4 травня 1772 року в Дортмунді (Німеччина) народився Фрідріх Арнольд Брокгауз, німецький видавець, засновник видавничої фірми фірми "Brockhaus" (тепер - "Bibliographisches Institut & FABrockhaus"), видавець "Енциклопедії Брокгауз" (тепер - "Brockhaus Enzyklopädie"), яка послужила основою для енциклопедичного словника Брокгауза-Ефрона, виданого в 82 томах в 1890-1907 рр.

 

4 травня 1863 року на ділянці Одеса-Балта почалося будівництво Одеської залізниці. Перша ділянка від Одеси до Бірзули відкрився 3 грудня 1865 року.

 

4 травня 1878 року в приміщенні оперного театру Томас Алва Едісон вперше публічно продемонстрував винайдений ним фонограф. Прогнозуючи практичне застосування винаходу, американський інженер припускав, що прилад буде використовуватися для запису "останніх бажань джентльменів на смертному одрі". Публічна демонстрація приладу перетворила Едісона в знаменитість. Багатьом відтворення звуку здавалося чарами, тому деякі охрестили Едісона "чарівником з Менло Парк". Сам винахідник був настільки вражений відкриттям, що заявив: "Ніколи я ще не був так приголомшений в моєму житті. Я завжди боявся речей, які працюють з першого разу ".

 

4 травня 1885 року в Кам'янець-Подільському (тепер - Хмельницька область) народився Лео Сирота, український піаніст-віртуоз. Вихованець київського піаніста, композитора і педагога Григорія Ходоровского. У 1921-1924 рр. Лео Сирота вів майстер-класи в Львівській консерваторії імені Кароля Шимановського. У 1929 році він разом з сім'єю оселився в Японії, де очолив фортепіанний відділ Токійської королівської академії Уено. Замість запланованих шести місяців піаніст прожив в Японії 17 років. З 1931 року українець викладав в класі рояля в Токійській консерваторії.

 

4 травня 1896 року в Лондоні вийшов перший номер газети "Daily Mail". Друга за величиною тиражу щоденна газета у Великобританії була заснована Альфредом Хармсворт, і його братом Гарольдом, який отримав титул лорда Ротерміра. У 1902 році щоденний наклад перевищив 1 млн, що зробило "Daily Mail" найтиражнішої газетою в світі.

 

4 травня 1904 року в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс вирішили почати виробництво автомобілів під брендом "Rolls-Royce".

 

4 травня 1929 року в Брюсселі народилася Одрі Хепберн, американська актриса. Вона знімалася в картинах "Сніданок у Тіффані", "Війна і мир", "Моя прекрасна леді", "Як вкрасти мільйон", "Дитяча година", "Історія чорниці". В останній період життя актриса була Спеціальним послом ЮНІСЕФ. Її нагородили двома статуетками "Oscar": за роль в картині "Римські канікули" (1954), а також Гуманітарною премією імені Джина Хершолта (1993).

 

4 травня 1953 року повість "Старий і море" Ернеста Хемінгуея отримала Пулітцерівську премію в номінації за "художню книгу".

 

4 травня 1959 року вперше були вручені музичні премії "Grammy Awards". Церемонію вів Френк Сінатра. Переможцями стали: кращий співак - Перрі Комо, найкраща співачка - Елла Фітцжеральд; записом року визнана пісня "Volare (Nel Blu Dipinto di Blu)" Доменіко Модуньо, а альбомом року - "The Music From Peter Gunn".

 

4 травня 1964 року хітом №1 в хіт-параді американського журналу "Billboard" виявилася пісня "Hello Dolly" у виконанні джазового трубача Луїса Армстронга.

 

4 травня 1979 року Маргарет Тетчер стала прем'єр-міністром Великої Британії, першою жінкою-прем'єром Великобританії. На цій посаді Залізна Леді зробила реформування британської економіки і всього суспільства. На парламентських виборах 1983 року керовані Тетчер консерватори отримали підтримку 42,43% виборців, в той час як лейбористи отримали лише 27,57% голосів.

 04-05-2020

ОНОВЛЕНО РОЗДІЛ САЙТУ

 

НАУКОМЕТРИЧНІ БАЗИ ДАНИХ

У науковому світі ідентифікація науковця відіграє важливу роль, бо саме з неї починається активна комунікація з вченою спільнотою і потужний розвиток його наукової діяльності. Існування профілю, в якому зазначені усі цінні дані про автора, безумовно підвищує його статус та авторитет в науковому просторі.

Імідж вченого залежить від багатьох факторів: публікаційна активність та стабільність, кількість наукового цитування робіт автора, комунікація та співпраця між вітчизняними та зарубіжними колегами, державна підтримка та грантове забезпечення наукових досліджень тощо. Наявність активних досягнень та високих показників, які можна відслідкувати на особистій сторінці дослідника, допомагає йому впевнено рухатися в його сфері.         

Тому для того, щоб почати ділитися своїми напрацюваннями, формувати статус науковця та підготувати плідне підгрунтя для подальшої наукової діяльності, вченому важливо мати реєстрацію в одному з найпопулярніших спеціалізованих наукових сервісів. На сьогодні їх існує досить велика кількість, і тому у розділі «Наукометричні бази даних» ми розглянули найвідоміші з них. Впевнені, що надана інформація буде корисною для Вас.04-05-2020

ОНОВЛЕНО РОЗДІЛ САЙТУ

 

ВИ ПИТАЛИ - МИ ВІДПОВІДАЄМО

Що таке віртуальна довідка і як вона працює?

Чи є в бібліотеці доступ до повних текстів навчальних посібників викладачів НТУ в електронній формі?

Хочу зайти в електронний каталог, але не виходить. Що робити?

Як підписати обхідний лист в бібліотеці?

Що робити читачам, які загубили бібліотечні книги?

Відповіді на всі ці запитання Ви дізнаєтесь переглянувши оновлений розділ сайту "Сторінка читача / FAQ".

В цьому розділі ми даємо відповіді на найбільш поширені запитання, які виникли у студентів під час роботи в Бібліотеці.30-04-2020

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

 

ЯК ВИЯВИТИ "ХИЖАЦЬКЕ" ВИДАННЯ ТА НЕ ПОТРАПИТИ ДО НЬОГО?

У науково-публікаційному процесі проблема вибору якісного видання є актуальною. Але часто під час пошуку журналу у вчених виникають питання стосовно присутності в науковому просторі поняття «хижацький журнал». Для того, щоб детальніше розібратися в цьому, науково-навчальний центр компанії «Наукові публікації – Publ.Science» підготував нове відео, яке допоможе науковцям виявляти та уникати підозрілі видання і спокійно розвивати власну науково-публікаційну діяльність. 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=42&v=rPTgxxRfiU8&feature=emb_logo

 

Переглянувши це відео Ви дізнаєтесь

 1. Хто запропонував термін «хижацький журнал»?
 2. Які видання відносять до хижаків?
 3. Яка різниця між виданнями, що ведуть нестабільну, недобросовісну діяльність та платформами-дублікатами?
 4. Які інструменти допоможуть вченому аналізувати якість журналу?


30-04-2020

УВАГА, ВЕБІНАРИ!

 

ОСНОВИ НАУКОМЕТРІЇ У НОВОМУ ЦИКЛІ ВЕБІНАРІВ. РЕЄСТРАЦІЯ ВІДКРИТА

4 травня розпочинається цикл вебінарів з наукометрії для українських вчених «Головні метрики сучасної науки. Scopus та Web of Science». Організатором онлайн-зустрічей є науково-навчальний центр компанії «Наукові публікації – Publ.Science». Реєстрація відкрита, тому поспішайте забронювати собі місце слухача.

Головна ціль онлайн-зустрічей полягає в тому, щоб освітити основні чинники, які впливають на публікаційну діяльність вчених у міжнародних виданнях, що входять в бази даних Scopus та Web of Science. А також розібрати головні проблеми, з якими стикається українська вчена спільнота під час підготовки наукових статей.

 

Теми, які будуть розкриті на вебінарах

4.05 – Базис наукометрії. Що? Кому? Навіщо?

5.05 – Головні метрики сучасної науки.

6.05 – Основи Scopus. Проблематика самостійної публікації.

7.05 – Основи Web of Science. Проблематика самостійної публікації.

8.05 – Тонкощі наукового консалтингу. Як економити час під час публікації?

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ

 30-04-2020

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

ЩО МОЖЕ СПОНУКАТИ ВЧЕНОГО ПРОЧИТАТИ ВАШУ СТАТТЮ?

Що допомагає вченому прийняти рішення: читати статтю колеги чи ні? Перш за все це назва, але наступним і важливим кроком в ознайомлені з науковою роботою буде анотація, про яку і піде мова у цьому матеріалі.

Анотація допомагає більш точно зрозуміти головну тему, цілі, проблематику дослідження. Важливо писати її таким чином, щоб вона змогла допомогти досліднику зупинитися на Вашій статті та вирішити його задачу.

Всі журнали, які входять до Scopus та Web of Science, висувають високі вимоги до написання резюме науковій роботі та ключових слів, тому що завдяки цьому індексація, пошук та цитування матеріалу буде відбуватися краще. Окрім цього, під час експертного розгляду, рецензенти зможуть швидко та легко зрозуміти, яку статтю вони тримають в руках, а це покращить її шанси на скорішу публікацію. 

Докладніше

 

Створюючи анотацію, потрібно продумати спосіб її оформлення, щоб вона була доступна під час пошуку та розкривала максимум корисноїї інформації. Тоді інші вчені зможуть використати таку статтю у своїх дослідженнях, що буде допомагати покращувати наукометричні показники автора.

 

Розділи анотації

 •  актуальність
 •  проблематика
 •  рішення
 •  результати
 •  висновки

Правила написання

 • обсяг – не більше 500 знаків з пробілами (близько 70 слів). Речення невеликі, без занадто складних конструкцій і з мінімальним вживанням термінів
 • обирайте поняття, які точно передадуть зміст
 • текст зрозумілий, особливо колегам у Вашій дисципліні
 • анотація має бути строгою та лаконічною, уникайте води, списків, цитування
 • складіть правильний список ключових слів
 • пишіть стандартні фрази: «У роботі були розглянуті / представлені / проаналізовані ...», «Особливу увагу було направлено / приділено ..», «В результаті дослідження ..» тощо
 • перекладіть анотацію англійською мовою

 26-04-2020

БІБЛІОТЕКА - НАУКОВЦЯМ

 

ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК У СФЕРІ НАУКИ: ЩО МАЄ ЗНАТИ ВЧЕНИЙ?

Вектор діяльності вченого завжди направлений на постійний рух, який передбачає як певні труднощі, так і переваги. Науковець може отримувати нові звання, розвиватись професійно, обіймати посади, одержувати фінансову винагороду і визнання на дослідницькій ниві. Пропоную розібратись більш детально, як виглядає шлях вченого, та що він має знати для активного розвитку власної діяльності.

Як правило, після отримання диплому магістра, шлях, за яким йде більшість молодих вчених, може виглядати так: аспірантура – робота на посадах асистента – викладач – захист дисертації – робота на посаді старшого викладача – вихід на отримання звання доцента – робота на посаді старшого викладача або доцента, вихід на отримання звання професор – робота на посаді доцента або професора.

Навіть, не маючи відповідного вченого звання, науковець може претендувати на отримання певної посади, що дозволяє вдосконалювати необхідні вміння та навички, отримувати досвід роботи та відкривати можливість професійного розвитку.

Докладніше

 

Для того, щоб вчений міг обіймати посаду асистента / викладача – достатньо диплома магістра.

Асистентом також може бути кандидат наук – тимчасовий період, після захисту дисертації.

Посаду старшого викладача може займати працівник закладу, який має ступінь кандидата наук і більший стаж роботи.

Посада доцент передбачає наявність публікацій, досвід роботи за напрямом і ступінь кандидата наук.

Посада професор передбачає необхідний стаж роботи, публікації за напрямом і потенційне отримання відповідного звання.

В Україні існує певне ранжування, що дозволяє оцінити рівень кваліфікації вченого – це присвоєння наукових ступенів (кандидат наук та доктор наук) та вчених звань (доцент, професор та старший науковий співробітник.).

 

1. РОЗГЛЯНЬМО ВИМОГИ, ЯКІ ВИСУВАЮТЬСЯ ДО ВЧЕНИХ, ЩО ПРЕТЕНДУЮТЬ НА ОТРИМАННЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ "КАНДИДАТ НАУК"?

Вчений має підготувати дисертацію, вести активну дослідницьку діяльність та публікувати результати своїх досліджень. Зокрема, зміст дисертації має бути представлений не менше ніж в трьох наукових публікаціях. Серед них не менше ніж одна публікація в періодичних наукових виданнях інших держав, які входять до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу та статті в журналах, включених до Переліку наукових фахових видань України.

Зверніть увагу, якісні та престижні журнали, які входять до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу та відповідають високим стандартам і вимогам наукової спільноти індексуються в міжнародних базах даних Scopus та Web of Science. Я не рекомендую публікувати статті в журналах низької якості, професійність та науковість яких досить непросто підтвердити.

 

2. ОСОБЛИВОСТІ ОТРИМАННЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЮ "ДОКТОРА НАУК"

На отримання наукового ступеню доктора наук може претендувати кандидат, який має не менше ніж 20 наукових публікацій, що висвітлюють основний зміст дисертації. Серед них мають бути публікації в українських професійних виданнях, у наукових періодичних виданнях інших держав із напряму, з якого підготовлено дисертацію; не менше ніж три статті, а з 01 вересня 2022 року не менше ніж п’ять статей у виданнях, включених до категорії «А» Переліку наукових фахових видань України, або у виданнях, проіндексованих у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus.

Зверніть увагу, такі публікації мають свої особливості: не більше, ніж одна публікація статті в одному номері журналу, результати дисертації не мають повторювати вже раніше опубліковані. Окрім того, відповідність та науковість журналів, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу, підвередити складно, тому вчений може опублікувати свої роботи в журналах, включених до категорії «А» Переліку наукових фахових видань України, або в базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus.

Отримання науковими та науково-педагогічними працівниками вчених звань також має свої особливості.

 

Як отримати наукові звання та ступені вчених?

 

3. НА ОТРИМАННЯ ВЧЕНОГО ЗВАННЯ "ДОЦЕНТ" може претендувати працівники ЗВО чи післядипломної освіти, які отримали ступінь доктора філософії (кандидата наук), доктора наук; які проходили навчання, працювали в вищому навчальному закладі, науковій установі в країні, яка входить до ОЕСР та/або ЄС. Це мають бути вчені, які викладають навчальні дисципліни державною мовою та/або мовою країни, яка входить до ОЕСР та мають стаж роботи не менше, ніж 5 років. Висуваються вимоги до знання мов, зокрема наявності відповідного сертифіката, що підтверджує знання мов країн Європейського Союзу на рівні не нижче, ніж B2 або 10 публікацій статей в журналах Scopus або Web of Science (англійською мовою). Важливою вимогою є наявність публікацій, з яких не менше однієї в міжнародних базах даних Scopus та Web of Science.

 

4. ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЗВАННЯ "СТАРШОГО ДОСЛІДНИКА" вчений має працювати у ЗВО чи науковій установі, мати стаж наукової роботи не менше ніж 5 років, науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук), доктора наук, сертифікат, що підтверджує знання на рівні не нижче В2 з мов країн Європейського Союзу або не менш 10-ти праць, які опубліковані англійською мовою у періодичних виданнях, включених до наукометричних баз даних Scopus або Web of Science. Також необхідне стажування (навчання, бути керівниками міжнародних проектів (Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу).

Отримання звання старшого дослідника також вимагає наявність наукових публікацій з яких не менше двох в журналах, що входять в Scopus та Web of Science.

 

5. ОТРИМАТИ ПОЧЕСНЕ ВЧЕНЕ ЗВАННЯ "ПРОФЕСОР" можуть працівники, які працюють у ЗВО, мають ступінь доктора наук, вчене звання доцента або старшого дослідника, які пройшли стажування, навчання, є керівниками міжнародних проектів (Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу). Окрім того, стаж роботи має бути не менше, ніж 10 років (для наукових працівників – не менше 15 років). Також існує вимога щодо знання мов країн європейського союзу на рівні не нижче, ніж B2 або 10 публікацій статей в журналах Scopus або Web of Science. Високий рівень професійної майстерності має підтверджуватися науковими публікаціями в престижних міжнародних виданнях, з яких не менше, ніж дві в журналах, що входять в Scopus та Web of Science.

Зверніть увагу! Отримати звання професор можна в разі відсутності ступеня доктора наук, але, якщо претендент працює у закладі вищої освіти або післядипломної освіти, дотримується всіх вище зазначених умов, має не менше 15 років стажу та не менше 4-ох публікацій в журналах, що входять в Scopus та Web of Science.

 

5.1. НА ОТРИМАННЯ ЗВАННЯ "ПРОФЕСОР" МОЖУТЬ ПРЕТЕНДУВАТИ ПРАЦІВНИКИ НАУКОВИХ УСТАНОВ, які окрім всього вище зазначеного, підготували не менше ніж трьох докторів філософії (кандидатів наук) та які мають наукові публікації, з яких не менше трьох у виданнях, що індексуються в Scopus та Web of Science.

 

Отже, професійний розвиток вченого, як правило, передбачає отримання відповідних ступенів та звань, які стають підтвердженням його майстерності. Для того, щоб активно рухатись у напрямку власного розвитку науковець має постійно вдосконалювати свої знання, вміння і навички та слідкувати за нормативними документами та вимогами. Основою для цього має стати дослідження актуальних тем і проблем, обмін і переймання досвіду у вчених з інших країн та публікаційна активність. При цьому результати таких досліджень мають бути представлені не лише в вітчизняних виданнях, але й у високорейтингових журналах, що входять в бази даних Scopus та Web of Science.

 

Марина Ященко. Фахівець у сфері наукометрії та науки26-04-2020

КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ ТА ПАМ'ЯТНИХ ДАТ

 

26 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

Відома пісня «Happy Birthday to You» до недавнього часу перебувала під захистом авторських прав у США. Її можна було безкоштовно співати в звичайному колі родини або друзів, але за комерційне використання, наприклад, у фільмі або вітальній листівці, необхідно було платити відрахування. Пісня приносила щороку 2 мільйони доларів компанії-власнику прав на неї, Warner Music. Однак в 2015 році суд постановив, що права на текст насправді їй не належать і переглянув статус «Happy Birthday to You» в сторону суспільного надбання.
Видавці географічних карт іноді малюють на них вигадані міста або інші об’єкти, які служать так званими «копірайтними пастками», тобто можуть бути доказом крадіжки карт іншими компаніями. У 1920-х роках однією з таких пасток стало містечко Agloe в штаті Нью-Йорк, що з’явилося на картах від General Drafting Company. Однак уже через п’ять років віртуальний об’єкт став реальним, так як тут побудували рибальський будиночок, який так і назвали - Agloe. Згодом цей факт допоміг видавництву Rand McNally виграти позов про порушення авторських прав від General Drafting. Після того, як будиночок став непридатним, Agloe довгий час зберігалася в різних путівниках і навіть була присутня в Google Maps.
Міжнародний день інтелектуальної власності відзначається 26 квітня.
Генеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) на своєму засіданні у вересні 2000 року прийняла рішення про встановлення цього свята. При цьому вона виходила з того, що 26 квітня знаменує собою народження ВОІВ, організації, покликаної сприяти охороні і розвитку інтелектуальної власності в усьому світі.
Міжнародний день інтелектуальної власності надає можливість підкреслити значення інновацій у повсякденному житті людини і вдосконаленні суспільства.
Патенти, товарні знаки, авторське право і суміжні права як результати творчості і знань є потужними інструментами сприяння економічному та культурному розвитку.Сторінка: 1 2 3 4 5 6