06-01-2023

ПОЕТИ-ЮВІЛЯРИ

 

 

 

85 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВАСИЛЯ СТУСА

Він — поет, правозахисник, борець за національну справедливість, символ непохитності переконань, один із символів незламності українського духу. Ми зібрали цікаві факти про поета-борця, які досі вражають.

Докладніше

 
Робив промо української мови, коли це ще не було трендом
Усім відомо, що Василь Стус був учителем. Після закінчення педагогічного інституту в місті Сталіно (тепер Донецьк) та служби в армії він викладав українську мову та літературу в Горлівці. Радянська влада вважала українську мову «неперспективною» і всіляко витісняла її зі шкільної програми. Батьки учнів нерідко писали заяви на звільнення своїх дітей від вивчення української. Тож Василь Стус намагався зробити свої уроки цікавими та привабливими, використовуючи те, що ми зараз називаємо сторітелінгом: він розповідав дітям історії з української минувшини та читав власні поезії. Так учні принаймні чули українську мову і не втрачали інтерес до неї.
 
Захищав політичних в’язнів
«Хто проти тиранії — встаньте» — певно, найвідоміша фраза Стуса. Її він вигукнув на повний голос під час прем’єри стрічки Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна». Це сталося 4 вересня 1965 року, а рівно через 20 років у цей день Стус загадково загине в ув’язненні. Учасники прем’єри фільму згадують, що не домовлялися про акцію протесту. Але коли Іван Дзюба зі сцени кінотеатру сказав про масові арешти української інтелігенції, Стус не міг змовчати. У залі одразу з’явилися працівники служби безпеки і арештували багатьох глядачів, а самого Стуса відрахували з аспірантури.
 
Протестував проти знищення української культури
За три дні до першого арешту 12 січня 1972 року Василь Стус разом із друзями-письменниками ходили різдвяним вертепом у Львові. Так молодь з Києва та Львова протестувала проти політики заборони українських національних традицій. Зібрані гроші (250 рублів) колядники планували передати для допомоги політв’язням та їхнім рідним. Щойно Василь Стус повернувся до Києва, як його та ще 18 учасників коляди заарештували — згодом історики називатимуть цю подію «Арештована коляда». Під час обшуку в Стуса вилучили понад 500 оригінальних віршів, десятки статей, переклади поезії — загалом, усі праці, що він писав упродовж 15 років.
 
Навчився жити і плідно працювати у повній ізоляції
Із 47 років життя 13 Василь Стус провів у слідчих ізоляторах, камерах-одиночках, карцерах та на каторжній роботі. Коли Стуса заарештували вдруге у 1980 році, його засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. 5 із цих 15 років він не мав жодного побачення з рідними: за різні «провини» йому заборонили візити дружини, сестри, сина. Попри це поет не припиняв писати, навіть у багаторічній ізоляції.
 
Писав таборові «блоги»
Останні тексти поета — це таборові «блоги» (так їх називає автор книжки «Справа Василя Стуса» історик Вахтанг Кіпіані). Це роздуми Стуса про життя та історії людей, які разом із ним відбували покарання. Щоб приховати ці тексти від наглядачів табору, Стус писав їх дрібнесеньким почерком на тонких смужках технічного паперу. Ці 16 нотаток не мали шансів побачити світ, якби не дружина литовського політв’язня Баліса Гаяускаса Ірена. Вона на собі вивезла тексти Стуса на свободу. Згодом їх видали під назвою «З таборового зошита».
 
Навчав і виховував сина дистанційно
Через арешти Стус був поруч із сином лише в його ранньому дитинстві та 9 місяців між першим і другим ув’язненням. Дмитро був 14-річним підлітком, коли батька вдруге засудили 15 травня 1980 року. Тоді, згадує Дмитро Стус, він поздавав борги з російської літератури у школі і збирався йти на футбол, але вдома вже був обшук. Того дня вони з батьком бачилися востаннє. Але Василь Стус займався вихованням сина через листи: радив, що читати, пропонував поміркувати над певними творами, надсилав переклади поезій, давав настанови.
 


04-01-2023

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

 

ШАНОВНІ  КОРИСТУВАЧІ!

Університетська бібліотека продовжує вас знайомити з фондом Електронної бібліотеки НТУ.

Вашій увазі пропонується бібліографічний покажчик «Електронна бібліотека Національного транспортного університету. Навчальні видання». Покажчик містить бібліографічну інформацію про повнотекстові навчальні видання, а саме підручники, навчальні посібники, курси лекцій, конспекти лекцій. Надходження за період: 06.10. 2009 р. – 04.01.2023 р.

Переглянути повний текст видання ви можете у Електронній бібліотеці (ЕБ) Національного транспортного університету..Авторизація в електронному каталозі не потрібна.

 

 29-12-2022

НАШІ ВІТАННЯ

 

З повагою, 

Дирекція та колектив бібліотеки Національного транспортного університету

 
 
 
 


29-12-2022

БІБЛІОТЕКА - ДОСЛІДНИКАМ

 

GOOGLE SCHOLAR: 11 ПРИЧИН ВИКОРИСТОВУВАТИ РЕСУРС

Google Scholar – інструмент, що дозволяє дослідникам використовувати широкий перелік цінних у науковій роботі функцій абсолютно безкоштовно. Це є одною з найголовніших причин, чому попит на використання цього ресурсу невпинно зростає. Звісно, Google Scholar містить і низку недоліків, що стають аргументами «проти» Google Scholar Academy.

У новому відео науково-навчального центру компанії «Наукові Публікації» розглянуто, чому все ж варто звернути увагу на сервіс Google Scholar. Тож, після перегляду ви ознайомитесь з 11 причинами та можливостями використання цього ресурсу. Деякі з них можуть виявитися для вас очевидними, тоді як інші – прихованими від користувачів.

 

Окрім цього, у відео ви знайдете відповіді на найбільш популярні питання щодо використання Google Scholar, а саме:

  • Що таке Google Scholar?
  • Як зареєструватися в Google Scholar?
  • Як користуватися Google Scholar citations?
  • Основні наукометричні показники. Як їх відстежувати? Індекс Гірша за Google Scholar.


27-12-2022

ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ПОВНОТЕКСТОВИХ ВИДАНЬ

 

 

 

Електронна бібліотека НТУ поповнилася новими виданнями. З новими надходженнями за листопад-грудень місяць можна ознайомитись переглянувши меню сайту : "Ресурси бібліотеки / Нові надходження / Надходження до Електронної бібліотеки (листопад-грудень 2022)".

 16-12-2022

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

 

ШАНОВНІ  КОРИСТУВАЧІ!

 

Пропонуємо Вам ознайомитися з віртуальною виставкою з нагоди 70-річчя ректора НТУ, доктора технічних наук, професора Миколи Федоровича Дмитриченка.

Життя і наукова діяльність Миколи Федоровича пов’язана з науково-дослідницькою новаторською діяльністю, а також є вагомим внеском в імплементацію іноваційної та технологічної складової в галузі вищої освіти.

Наукові надбання вченого охоплюють широкий спектр наукових праць. Виставка дає можливість ознайомитися з виданнями Миколи Федоровича, які знаходяться у фонді бібліотеки.

Виставку підготував інформаційно-бібліографічний відділ.

 

Меню сайту : «Ресурси бібліотеки / Віртуальні виставки / Серія «Ювіляри Національного транспортного університету».

 04-12-2022

ДО УВАГИ КОРИСТУВАЧІВ

 

 

УВАГА! МОЖЛИВІ ТИМЧАСОВІ ОБМЕЖЕННЯ ДОСТУПУ ДО ЕЛЕКТРОННИХ РЕСУРСІВ БІБЛІОТЕКИ

У зв’язку зі стабілізаційними відключеннями електроенергії в Києві, можливі тимчасові обмеження доступу до електронних ресурсів бібліотеки Національного транспортного університету.  

Дякуємо за розуміння!

 

 29-11-2022

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

 

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

До 300-річчя Григорія Сковороди бібліотека підготувала бібліографічний огляд літератури «Великий син Великого народу»

 

Навряд чи хто-небудь із діячів української культури, окрім хіба Тараса Шевченка, упродовж ХІХ – ХХ століть привертав до себе таку пильну увагу світу, як мандрівний слобожанський поет і філософ Григорій Сковорода (1722–1794). Про життя та творчість Сковороди написано сотні історико-філософських, богословських, літературознавчих, лінгвістичних, педагогічних, музикознавчих та інших розвідок.

У працях присвячених Сковороді його називали то “українським Сократом”, то “українським Жан-Жаком Руссо”, то “українським Франциском Асизьким”, розглядали як носія “космічної свідомості” і як “апостола раціоналізму”, як найяскравішого представника “емблематичного стилю в містичній літературі Нового часу”, як “найбільшого після перших отців Церкви християнського філософа світу” і як чоловіка, що втілив у собі всі риси українського народу та протоптав “питомо східнослов’янську стежину осягнення реальності”. Ці присуди перетворюють нашого філософа на своєрідний символ української культури від давнини до сьогодні.

Цей бібліографічний огляд літератури знайомить Вас з творчею спадщиною Григорія Сковороди, а також з працями літературознавців, які досліджували життя і творчість великого філософа, про їх знахідки й міркування, що призвели до важливих наукових результатів.

 

Переглянути повний текст видання ви зможете скориставшись Електронною бібліотекою Національного транспортного університету.

 23-11-2022

ВИДАННЯ БІБЛІОТЕКИ

 

ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ!

До 300-річчя Григорія Сковороди бібліотека підготувала науково-бібліографічний покажчик «Сковородіана Леоніда Володимировича Ушкалова».

Сотні вітчизняних і закордонних науковців у царині філософії, історії, богослов’я, лінгвістики, педагогіки та літературознавства присвятили вивченню філософських діалогів і трактатів, притч, байок, візій, псальмів, кантів, солілоквій та листів Григорія Сковороди численні наукові розвідки.

Леонід Володимирович Ушкалов був фундатором сковородинської теми. Він є автором численних історико-літературних та історико-філософських праць. Ми зупинилися лише на окремих дослідженнях видатного філолога, але навіть оглядовий ракурс засвідчує посутній та вельми достойний внесок харківського вченого у справу вивчення життя і творчості Григорія Сковороди.

 

Переглянути повний текст видання ви зможете скориставшись Електронною бібліотекою Національного транспортного університету.

 20-11-2022

ДО 300-РІЧЧЯ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ

 

ОБРАЗОТВОРЧА СКОВОРОДІАНА

Григорій Сковорода не залишив своїх автопортретів, хоч малював досить вправно. А серед його друзів не було художників. Хто ж зберіг образ нашого мудреця? Про перші портрети й про створення інших зображень Григорія Савовича Сковороди розповідає мистецтвознавиця Діана Клочко.

 

* Уточнення: на 18 хв.50 сек Д. Клочко сказала, що Г. Сковорода не був у Токаї (Угорщина). Насправді Григорій Сковорода жив у Токаї з 1745 по 1750, працював перекладачем у Комісії для заготовляння токайських вин та реґентом у греко-руській церкві св. Миколая.

 
Сторінка: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20